Publiczne Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego

97 - 545 Gomunice, ul. Słowackiego 12, e-mail: gimnazjum-gomunice@wp.pl

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Strona startowaLinkiKontaktGaleriaKronikaFilmyAktualnościSKEUKS KADETKlub EKGPogadajmyKoło fotograficzneDziennik internetowyEkopracowniaGazetka anglojęzycznaWypłyń na głębięCzas na zdrowie
Uwaga uczniowie !!!
  
   Środa, 13 września 2017r, Spacer nr1 Nordic Walking  "Poznajemy miejscowości Gminy Gomunice" 
   Piątek, 29 września 2017r, Spacer nr2 Nordic Walking "Poznajemy miejscowości Gminy Gomunice" 
   Środa, 22 listopada 2017r, Spacer nr3 Nordic Walking "Poznajemy miejscowości Gminy Gomunice"  (Gomunic - Fryszerka - Gomunice)
   Czwartek, 30 listopada 2017r, DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
   Piątek, 12 stycznia 2018r, ZABAWA NOWOROCZNA 
   Sobota - Niedziela, 20, 21 stycznia 2018r TURNIEJ NOWOROCZNY w PIŁKĘ SIATKOWĄ o PUCHAR DYREKTORA GIMNAZJUM 
   Piątek, 26 stycznia 2018r BAL GIMNAZJALNY 
   14 - 19 maja 2018r, Wyjazd na Zieloną Szkołę do miejscowości Orawka

Witamy w Publicznym Gimnazjum w Gomunicach i zapraszamy do obejrzenia naszej strony internetowej.

Słowa jak motyle w górę unoszą nasze sny...

Email Drukuj PDF

W  piątkowy wieczór 25.03.br. sala gimnastyczna w Gomunicach stała się namiastką gminnego Domu Kultury, gdyż właśnie wtedy mieszkańcy gminy mieli możliwość podziwiać twórcze dokonania swych współziomków. Ściany udekorowano haftowanymi obrazami ,wykonanymi przez p. Małgorzatę Kukulską z Chrzanowic oraz p. Galę ze Słostowic a także olejnymi pejzażami ,przedstawiającymi najpiękniejsze zakątki naszej gminy , autorstwa p. Darii Kursewicz. Okazją do spotkania był wieczorek poetycki, na którym p. Henryka Witalewska i p. Stanisława Krawczykowska z Gomunic w towarzystwie p. Danuty Nurkowskiej z Chrzanowic prezentowały własne wiersze. Gośćmi specjalnymi byli członkowie Towarzystwa Literackiego z Radomska, którzy również czytali swe wspaniałe utwory. Występy poetyckie przeplatane były popisami chóru złożonego z członków Koła Emerytów  w Gomunicach, który  w wielkim  stylu zaprezentował pieśni o  naszej miejscowości.  Autorem scenografii oraz oprawy muzycznej był p. Arkadiusz Frankowski. Na koniec odbył się wspólny słodki poczęstunek przygotowany przez Samorząd Uczniowski Publicznego Gimnazjum w Gomunicach.

Dodać należy, że obrazy i utwory gomunickich autorów znalazły się w pięknym tomiku „Słowa sercem pisane” wydanego dzięki  przychylności i pomocy Urzędu Gminy w Gomunicach. Szczególne podziękowania za ten miły wieczór należą się także Bibliotece Publicznej w Gomunicach i Chrzanowicach, które są  centrami kulturalnymi w swych miejscowościach. Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnie spotkanie, bo po tymże wieczorku ujawnili się kolejni twórcy amatorzy.

 

Wiersz napisany po spotkaniu z poetami lokalnymi

Email Drukuj PDF

„Proste zadanie”

 

Proste zadanie czeka mnie dzisiaj

Wierszyk króciutki muszę napisać.

Więc szybko kartki rozkładam,

by słowom głębszy sens nadać.

 

Lecz nagle, cóż to się stało!?

Weny brakuje i słów za mało.

Bo w głowie pustka i zamieszanie

I sama sobie stawiam pytanie.

 

O czym tu pisać i jakie myśli

Chciałam przekazać w swym wierszu wszystkim.

Jak je ułożyć, by zachwycały,

By znowu powstał utwór wspaniały.

 

A morał z tego taki wynika,

Że tworzyć wiersze to wielka sztuka.

Jak widać jasno, nie każdy może

Poezji strofek łatwo ułożyć.

 

  
na zdjęciu autorka wiersza: Małgorzata Bobrowska z mamą.
Zmieniony ( Poniedziałek, 28. Marzec 2011 10:36 )
 

Rozstrzygnięcie międzygimnazjalnego konkursu języka niemieckiego

Email Drukuj PDF

Dnia 21 marca 2011 roku Szkolna Komisja Konkursowa w składzie: Beata Bugajska, Jolanta Dudek, Andrzej Drygała dokonała rozstrzygnięcia międzygimnazjalnego multimedialnego konkursu z j.niemieckiego: „Die schönsten Momente meiner Kindheit”.

Wyniki z przeprowadzonego konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce: Patrycja Zbroja                PG im. Jana Pawła II w Kamieńsku

II miejsce: Kinga Sukiennik            PG im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach

                  Tomasz Góralczyk         PG im. Jana Pawła II w Kamieńsku

III miejsce: Paulina Białas, Anna Woźniakowska            ZSG nr 3 w Radomsku

Wyróżnienia:             

Karolina Kulka                       PG im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach

Martyna Kurek                       PG im. ks. Jana Twardowskiego w Gomunicach

Katarzyna Biała, Katarzyna Cudak   PG im. Jana Pawła II w Dobryszycach

 

Organizatorzy dziękują opiekunom i młodzieży z PG nr 4 w Radomsku, ZSG nr 3 w Radomsku, PG w Kamieńsku, PG w Dobryszycach za udział w konkursie i gratulują zwycięzcom.

                       

                                                                                              Beata Bugajska
Zmieniony ( Czwartek, 24. Marzec 2011 14:02 )
 

Spotkanie z historią. Prawdziwa gratka dla miłośników militariów.

Email Drukuj PDF

W sobotę 19 marca 2011 czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej, młodzież Publicznego Gimnazjum w Gomunicach oraz mieszkańcy mieli możliwość spotkania z Grupą Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich z Bełchatowa.

Członkowie grupy nieustanie kompletują umundurowanie i uzbrojenie wykorzystywane w wojsku polskim  schyłku II RP. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem wiedzy historycznej posiadanej na ten temat przez pasjonatów grupy. To szczególne hobby wymaga cierpliwości  w poszukiwaniu eksponatów  i znacznych nakładów finansowych.

Młodzież szczególnie zainteresowały elementy uzbrojenia i prace nad rekonstrukcją schronu bojowego w miejscowości Księży Młyn. Ta ,,żywa lekcja historii'' na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników spotkania.
Zmieniony ( Środa, 23. Marzec 2011 18:14 )
 

I Dzień Wiosny w PG Gomunice

Email Drukuj PDF

21 marca w kalendarzowy Dzień Wiosny na hali sportowej odbył się turniej klas III o puchar Dyrektora naszego Gimnazjum. Przedstawiciele wszystkich klas III musieli pokonać najeżony różnymi przeszkodami tor, na którego końcu trzeba było trochę „ ruszyć głową”. Konkurencje sportowe wygrała klasa IIIc. Następnie odbył się konkurs plastyczny, w którym uczestnicy musieli wykonać kwiat z otrzymanych materiałów. Uczniowie klas III mieli naprawdę wiele ciekawych pomysłów na wykonanie zadania. Najciekawszy okazał się kwiat klasy IIIb. Kolejną konkurencją był konkurs wiedzy. Zawodnicy musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące różnych dziedzin. Najczęściej były to zagadki, ciekawostki z geografii lub dokończenie przysłowia. W naszej szkole został również ogłoszony konkurs na

„Najbardziej Zielonego”,  który rozstrzygnięto na turnieju. Każda klasa wytypowała spośród wszystkich uczniów tego najbardziej nadającego się na zielonego ucznia, który wystąpił i zaprezentował się. Wszyscy postawili na kolor. Nagle wszędzie zrobiło się zielono. Wygrała reprezentantka klasy IIIc Patrycja Mikulec. Na koniec ogłoszono wynik turnieju III klas, zgodnie z którym zwyciężyła klasa IIIb. Po zakończeniu obchodów Dnia Wiosny niestety wszyscy musieli rozejść się do klas i kontynuować naukę. Wszystkim wygranym gratulujemy! Liczymy na równie świetną zabawę za rok . 

                                                                                                     

 Izabela Krawczyk – kl. 2b

Zmieniony ( Środa, 23. Marzec 2011 14:50 )
 

Wystawa w Gminnej Bibliotece Publicznej

Email Drukuj PDF

W dniu 15.03.2011 roku dwie grupy uczniów z klas Ib i IIIa wybrały się wraz z nauczycielem biblioteki do Gminnej Biblioteki Publicznej w Gomunicach w celu obejrzenia znajdującej się tam wystawy  dokonań miejscowych artystów amatorów. Z wielką uwagą uczniowie przyglądali się modelom uzbrojenia, haftowanym obrazkom oraz pejzażom olejnym. Wśród chłopców najwyższą ocenę otrzymały kartonowe modele czołgów z okresu II wojny światowej, a dziewczęta zachwycały się haftowanymi replikami ceramicznych kafelków. Wszyscy zgodnie orzekli, że olejne widoki wiernie odtwarzają wygląd znanych im miejsc. Uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących wykonania prezentowanych dzieł. Wszyscy zostali zaproszeni na spotkania organizowane przez  Bibliotekę Publiczną, dotyczące rekonstrukcji wojskowych oraz prezentacji poezji tworzonej przez amatorów zamieszkałych na terenie naszej gminy. Warto docenić dokonania utalentowanych twórców, więc liczymy na dalsze interesujące wystawy. Inicjatywa jest godna pochwały, a co najważniejsze zwraca uwagę młodzieży na możliwość kulturalnego spędzania wolnego czasu oraz fakt, że nie trzeba być artystą by realizować swe pasje. Każdy może tworzyć i każdy może zostać doceniony.

Dlatego zwracamy się z apelem : Jeśli ktoś zna osobę posiadającą jakąkolwiek pasję twórczą, prosimy o zgłaszanie ich nazwisk do Gminnej Biblioteki Publicznej lub biblioteki Publicznego Gimnazjum w Gomunicach.

 Beata Bobrowska - nauczyciel bibliotekarz

 

Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym?

Email Drukuj PDF
EGZAMIN GIMNAZJALNY

Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym?

Egzamin gimnazjalny jest
 • powszechny i wszyscy uczniowie klas trzecich gimnazjum muszą do niego przystąpić
 • obowiązkowy, bo przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły
 • przygotowany w formie pisemnej - testy egzaminacyjne mają postać kilkunastostronicowej broszury
 • przeprowadzany w gimnazjum w czasie trzech kolejnych dni
 • zaplanowany na 120 minut dnia pierwszego i drugiego oraz na 90 minut trzeciego dnia
EGZAMIN GIMNAZJALNY
 • bada, w jakim stopniu uczeń opanował umiejętności ważne w życiu codziennym i przydatne w zdobywaniu wiedzy w szkole, np. wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji
 • sprawdza wiadomości istotne dla przedmiotów humanistycznych, przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz dla języka obcego nowożytnego
 • pozwala na porównanie osiągnięć danego ucznia z osiągnięciami innych gimnazjalistów
 • określa mocne strony ucznia, bądź sygnalizuje słabe

Pierwszego dnia gimnazjalista musi się wykazać wiadomościami i umiejętnościami z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki. Jego zadaniem będzie udowodnić, że potrafi czytać ze zrozumieniem różne teksty kultury, interpretować je, a także redagować własne wypowiedzi w różnej formie.

Drugiego dnia
powinien się wykazać wiadomościami i umiejętnościami z matematyki, biologii, geografii, chemii, fizyki z astronomią. Test matematyczno-przyrodniczy zbada, w jakim stopniu uczeń opanował terminy czy pojęcia z tych przedmiotów, czy radzi sobie z wyszukiwaniem informacji, czy dostrzega związki i zależności pewnych zjawisk, jak wykorzystuje wiedzę do rozwiązywania problemów.

Trzeciego dnia gimnazjalista musi się wykazać wiadomościami i umiejętnościami z języka obcego nowożytnego, zapisanymi w trzech obszarach standardów wymagań egzaminacyjnych: odbiór tekstu słuchanego, odbiór tekstu czytanego i reagowanie językowe. Jego zadaniem będzie udowodnić, że rozumie tekst wypowiadany w języku obcym, że potrafi czytać ze zrozumieniem tekst napisany, a także redagować własne wypowiedzi w obcym języku.
Szczegółowe informacje o egzaminie można znaleźć w Informatorach, dostępnych na stronach internetowych OKE i CKE.

więcej na www.oke.lodz.pl

Zmieniony ( Środa, 16. Marzec 2011 20:13 )
 

Tragedia w Japonii

Email Drukuj PDF

 Tsunami zalało Japonię  11 marca ogromne trzęsienie ziemi o sile około 9 stopni w skali Richtera nawiedziło Japonię. W wyniku trzęsienia ogromna fala tsunami wdarła się do nadbrzeżnych miast, wyrządzając wiele szkód. Fala, przetaczająca się przez tereny nadbrzeżne, miała początkowo około 10 metrów wysokości. Jak informuje telewizja France24, powołując się na źródła policyjne, śmierć poniosło 288 osób, a za zaginione uznaje się 349 osób. Wielka fala tsunami zagraża również mniejszym wyspom na Pacyfiku, które mogą zostać zmyte przez wodę.  Do trzęsienia doszło o godz. 14.46 czasu miejscowego. Po nim przyszła seria wstrząsów wtórnych - przeszło 20 w ciągu dwóch godzin. Epicentrum wstrząsów znajdowało się około 130 km od wschodniego wybrzeża wyspy Honsiu gdzie leży Tokio. Hipocentrum było na głębokości około 10 km. Najbardziej ucierpiało miasto Sendai na północ od Tokio. Fala tsunami o wysokości 10 metrów zalała port. Z godziny na godzinę wzrasta liczba ofiar śmiertelnych. Śmiercionośny żywioł niszczy wszystko co spotka na swojej drodze.  Ludzie uciekali z budynków na ulice. - Budynek trząsł się bardzo długo. Wiele ludzi założyło swoje hełmy i schowało się pod biurkami - powiedziała korespondentka Reutera
- To najgorsze trzęsienie ziemi jakie przeżyłam przez 20 lat – stwierdziła.
Premier Japonii Naoto Kan zaapelował do społeczeństwa o zachowanie spokoju. Przyznał, że straty spowodowane przez trzęsienie ziemi i tsunami są ogromne. Rząd poinformował, że otrzymuje oferty pomocy z innych krajów. ONZ oświadczyła, że 30 międzynarodowych zespołów ratowniczych zgłosiło gotowość do akcji.  Kilka elektrowni atomowych automatycznie zostało wyłączonych. W wielu miejscach doszło do przerw w dostawach energii elektrycznej. Prądu pozbawione są nawet 4 mln domów w Tokio i okolicy. Wstrzymano ruch na kilku lotniskach. Zamknięto m.in. stołeczne lotnisko Narita - wstrzymano starty i lądowania, pasażerów ewakuowano. Wstrzymano ruch metra i podmiejskich kolei. Wstrzymano również ruch na lotnisku w mieście Sendai, stolicy prefektury oraz szybkie pociągi. W mieście doszło do przerw w dostawach prądu.                                                                

  tekst zredagowała: Izabela Krawczyk kl.2b

Zmieniony ( Poniedziałek, 12. Grudzień 2011 20:11 )
 
Więcej artykułów…
Strona 230 z 242


Dzisiaj jest: Środa
23 Maja 2018
Imieniny obchodzą
Budziwoj, Dezyderiusz, Dezydery, Emilia,
Iwona, Jan, Leontyna, Michał, Symeon

Do końca roku zostało 223 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Nordic Walking

Bezpieczne wakacje

Nasze projekty

skanuj0001.jpg

zdjęcia losowe

IMG_6040.JPG

Noworoczne Turnieje w piłkę siatkową o Puchar Dyrektora PG Gomunice

Wyjazdy na mecze

mecz26.jpg

Jesteśmy aktywni

P1280920.JPG

Wycieczki rowerowe

Integracja środowiska

festyn2000.jpg

Festyny Rodzinne

Zielone szkoły

Ciekawe strony

w skrócie:
www.kuratorium.lodz.pl
Kuratorium Oświaty w Łodzi
www.gomunice.pl
strona Urzędu Gminy Gomunice
www.men.gov.pl
Ministerstwo Edukacji Narodowej
www.radomsko.pl
Radomsko - oficjalna strona miasta
www.polska.pl
portal o Polsce, galerie fotografii, tapety, ciekawe artykuły

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1237
mod_vvisit_counterWczoraj22631
mod_vvisit_counterOstatni tydzień100284
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień71938
mod_vvisit_counterTen miesiąc302610
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc326358
mod_vvisit_counterWszyscy12679142

Aktualnie: gości 54, 
botów 4 połączonych
Your IP: 54.162.184.214
 , 
Today: Maj 23, 2018

Użytkownicy online

Naszą witrynę przegląda teraz 58 gości 

skanuj0005.jpg
skanuj0004.jpg
skanuj0003.jpg