Publiczne Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego

97 - 545 Gomunice, ul. Słowackiego 12, e-mail: gimnazjum-gomunice@wp.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Strona startowaLinkiKontaktGaleriaKronikaFilmyAktualnościSKEUKS KADETKlub EKGPogadajmyKoło fotograficzneDziennik internetowyEkopracowniaGazetka anglojęzycznaWypłyń na głębięCzas na zdrowie
Uwaga uczniowie !!!
  
   Środa, 13 września 2017r, Spacer nr1 Nordic Walking  "Poznajemy miejscowości Gminy Gomunice" 
   Piątek, 29 września 2017r, Spacer nr2 Nordic Walking "Poznajemy miejscowości Gminy Gomunice" 
   Środa, 22 listopada 2017r, Spacer nr3 Nordic Walking "Poznajemy miejscowości Gminy Gomunice"  (Gomunic - Fryszerka - Gomunice)
   Czwartek, 30 listopada 2017r, DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
   Piątek, 12 stycznia 2018r, ZABAWA NOWOROCZNA 
   Sobota - Niedziela, 20, 21 stycznia 2018r TURNIEJ NOWOROCZNY w PIŁKĘ SIATKOWĄ o PUCHAR DYREKTORA GIMNAZJUM 
   Piątek, 26 stycznia 2018r BAL GIMNAZJALNY 
   14 - 19 maja 2018r, Wyjazd na Zieloną Szkołę do miejscowości Orawka
Start | Tradycje szkolne

Tradycje szkolne

Email Drukuj PDF

Tradycje  szkolne w Publicznym Gimnazjum

w Gomunicach

                    1 września, oprócz uroczystej inauguracji roku szkolnego, obchodzimy rocznicę tragicznego ataku Niemiec na Polskę. Dzień ten utrzymany jest w tonie refleksyjnym i podniosłym. Cała społeczność szkolna lśni elegancją białych koszul, ciemnych spódnic i garniturów. Towarzyszy nam atmosfera zadumy i historycznej refleksji. Uroczystość otwiera „Mazurek Dąbrowskiego”, wprowadzając zebranych w nastrój patetyczny i uroczysty. Wszyscy z uwagą podziwiają talent uczniów, recytujących poezję i śpiewających pieśni upamiętniające ówczesne wydarzenia. Uroczystej akademii towarzyszą przemyślenia o tym, jak ważne są możliwości uczenia się w wolnej, demokratycznej Polsce, jakie sukcesy odnosić mogą uczniowie zdolni i pracowici, a także ci, którzy zwalczają napotykane przez siebie niepowodzenia. Na zakończenie równie odświętnie brzmią słowa krótkich, lecz treściwych przemówień, wygłaszanych przez dyrekcję szkoły oraz zaproszonych gości. Następnie uczniowie udają się do swoich klas na pierwsze w nowym roku szkolnym spotkanie z wychowawcą – to moment na wymianę wakacyjnych wspomnień, mobilizacja do przyszłej, całorocznej pracy.

                    Jednak uroczystość tego dnia nie kończy się na obchodach szkolnych. W południe reprezentacje instytucji oraz stowarzyszeń działających w naszej gminie, a także delegacje szkół udają się do Gminnego Miejsca Pamięci Narodowej. W obliczu biało-czerwonej flagi oraz pocztów sztandarowych składane są kwiaty oraz zapalane znicza – w wyrazie szacunku dla historii naszej Ojczyzny, pamięci o minionych wydarzeniach. Warto wspomnieć, iż właśnie uczniowie naszej szkoły dbają o to szczególne miejsce, będące symbolem uczuć patriotycznych wszystkich mieszkańców gminy. Gimnazjaliści mieli znaczący udział w pracach związanych z odnowieniem Gminnego Miejsca Pamięci Narodowej, a także z jego uroczystym odsłonięciem w dniu 11.11.2009r.

Od dawna też stale opiekują się tym miejscem, dbają o ład i porządek wokół niego.

                     W ostatnich dniach września, w sobotę, młodzież naszej szkoły - w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Sprzątanie Świata” - wyrusza wraz ze swoimi wychowawcami na niecodzienną wycieczkę. „Uzbrojeni” w gumowe rękawice, plastikowe worki oraz niegasnący entuzjazm, przez cały dzień prowadzą walkę ze śmieciami, szpecącymi ulice i lasy naszej gminy. Jest to okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, poznania najbliższej okolicy. Gimnazjaliści mogą się przekonać, jakie szkody dla środowiska wyrządza wyrzucanie śmieci na ulicę, składowanie odpadów w niewyznaczonych do tego miejscach itp. Uczniowie wracają z workami pełnymi śmieci – dając przykład ekologicznego postępowania wszystkim mieszkańcom gminy.                                                                                                  

                       Nasi gimnazjaliści mają co roku możliwość rozwijania swoich dyplomatycznych umiejętności poprzez kandydowanie w wyborach do Samorządu Uczniowskiego. Odbywają się one w październiku, a powszechne głosowanie poprzedza kilkudniowa kampania wyborcza prowadzona przez kandydatów. Ci uczniowie, którzy otrzymają najwięcej głosów stają na czele społeczności uczniowskiej. Ich zadaniem jest godne reprezentowanie swoich koleżanek i kolegów przed Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców, władzami i mieszkańcami Gminy Gomunice, a także reprezentacjami innych szkół bądź gmin. Uczą się zasad samorządności, administracji, szkolnego prawa, poznają sztukę dyplomacji i autoprezentacji. Osoby głosujące przekonują się, że nie tak łatwo jest podjąć właściwą decyzję.

 

                        Październik to miesiąc, w którym, na przekór nadchodzącej jesieni, uczniowie starają się aktywnie spędzać wolny czas. Rozpoczyna się bowiem Szkolny Rok Sportowy, pełen sportowych zmagań i rywalizacji między klasami. Jego uroczysta inauguracja to okazja do przypomnienia historii Igrzysk Olimpijskich, a także obudzenia w gimnazjalistach olimpijskiego ducha, zachęta do walki według zasad „fair-play”. Ich przestrzeganie jest - obok kształtowania w sobie umiejętności pokonywania własnych ograniczeń – główną ideą szkolnych zawodów.


                       14 października to Święto Komisji Edukacji Narodowej, powszechnie zwane Dniem Nauczyciela. Od lat w tym dniu pracownicy szkoły otrzymują różne nagrody, odznaki i podziękowania od władz gminy. W szkole goszczą władze oświatowe, osoby zaprzyjaźnione ze szkołą oraz rodzice naszych wychowanków. Uczniowie mają świetną okazję, aby w tym dniu złożyć swoim pedagogom najszczersze życzenia, wyrazić wdzięczność za ich wytrwałą pracę oraz wręczyć im symboliczne kwiaty. Podziękowania w formie części artystycznej stwarzają możliwość do podziwiania rozlicznych umiejętności młodzieży naszej szkoły, zarówno scenicznych, jak i manualnych – każdy nauczyciel zostaje obdarzony własnoręcznie wykonaną laurką, która stanowi dla niego upominek o szczególnej wartości.  
 

                        Dzień Odzyskania Niepodległości obchodzimy w dniu 11 listopada bardzo uroczyście. Przy dźwiękach "Mazurka Dąbrowskiego" i w otoczeniu barw narodowych uczniowie naszej szkoły recytują nastrojowe, przesycone polskością utwory liryczne i przypominają wydarzenia historyczne, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości naszego kraju. Szczególnie ważna w tym dniu jest atmosfera podniosłości i szczerego szacunku do chwil minionych oraz duma, którą wszyscy odczuwamy jako Polacy - potomkowie wielkich bohaterów. Tradycyjnie już w tym dniu młodzież gimnazjum uczestniczy czynnie w obchodach rocznicowych organizowanych przez Urząd Gminy Gomunice. Gimnazjaliści pod opieką nauczycieli zajmują się przygotowaniem oraz przeprowadzeniem części oficjalnej i artystycznej, a także o odpowiednią oprawę dźwiękową i wizualną. Uroczystości rozpoczynają się o godzinie 12.00 a ich zwieńczeniem jest złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy.

W 2009r., kiedy Gminne Miejsce Pamięci Narodowej zostało odnowione, to właśnie społeczność naszego gimnazjum odpowiadała za wiele prac przy jego inauguracji. Uroczyste obchody – część oficjalna oraz artystyczna, odbywająca się w kościele parafialnym – została przygotowana i przeprowadzona przez uczniów naszej szkoły, w ścisłej współpracy z władzami gminnymi. Także i tym razem różnorodne umiejętności gimnazjalistów podziwiane były przez szerokie grono odbiorców: przedstawicieli gminnych instytucji i stowarzyszeń, lokalne władze, mieszkańców naszej gminy, a także szczególnego gościa – księdza biskupa Antoniego Długosza.

                  Ważną tradycją, celebrowaną zawsze w sposób wyjątkowo doniosły sposób, jest ślubowanie klas pierwszych na uczniów naszej szkoły. Odbywa się ono w dniu obchodów Święta 11 listopada. Pasowanie „pierwszaków” to chwila, gdy przyrzekają oni spełniać swoje obowiązki, godnie reprezentować nasze gimnazjum, tak, aby dawać innym wzór wzorowego ucznia.

                    Koniec miesiąca to chwila wspólnej zabawy. Andrzejki -  według starosłowiańskiego obyczaju, dzień pełen magii i wróżb. Nie wszystkie są pomyślne, jednak najbardziej liczy się właśnie dobra zabawa.

                    W grudniu celebrujemy piękny obyczaj, związany z postacią św. Mikołaja.   Idąc śladami najcudowniejszego biskupa, uczniowie wręczają sobie drobne upominki.

Tuż przed przerwą świąteczną cała społeczność szkolna - uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, inni pracownicy szkoły, a także zaproszeni goście i rodzice – spotyka się na corocznych jasełkach, połączonych z kolędowaniem oraz składaniem sobie nawzajem życzeń świątecznych. Kolędowaniu towarzyszy niepowtarzalna atmosfera życzliwości i przyjaźni. Jest miejsce na łamanie się opłatkiem, ciepłe słowo. Takie spotkania zbliżają nas do siebie, pomagają zwalczać niesnaski i zapominać żale, dodają otuchy i pozwalają świadomie spojrzeć nie tylko w głąb siebie, ale i na drugiego człowieka. Wprowadzają w cudowny, przedświąteczny nastrój, pełen radości, ale i zadumy.

                     Drugi weekend stycznia to moment wyczekiwany przez wszystkich miłośników sportu, a w szczególności fanów piłki siatkowej.

Od kilku lat nasza szkoła organizuje Noworoczny Turniej w Piłkę Siatkową o Puchar Dyrektora Gimnazjum. Dzielimy się naszym olimpijskim duchem ze wszystkimi mieszkańcami gminy, którzy coraz liczniej wyrażają ochotę wzięcia udziału w rywalizacji. To pokaz umiejętności graczy, a także okazja do zastosowania zasady „fair-play” i przeżycia sportowych emocji, zarówno na boisku, jak i na widowni.

                    W styczniu w nasze szkole ma miejsce uroczysta akademia, podczas której wspominamy osobę szczególnie ważną dla gimnazjum. W tym miesiącu przypada bowiem rocznica śmierci naszego patrona, „księdza od ważek i biedronek” – ks. Jana Twardowskiego. Recytujemy Jego wiersze, wspominamy najważniejsze wydarzenia z życia poety. Kiedyś nasi gimnazjaliści uczestniczyli w spotkaniach z księdzem, później, z wielkim żalem – w uroczystościach pogrzebowych. Teraz gdy spotkania nie są już możliwe, to jednak staramy się ciągle na nowo poznawać tę wyjątkową, godną szacunku postać.

                     W roku 2011 po raz pierwszy w karnawale odbyła się zabawa uczniów klas trzecich – Bal Gimnazjalny - dawniej przyszli absolwenci bawili się w czerwcu. Powitalnym słowem otwiera zabawę dyrekcja szkoły. Po inauguracji następuje tradycyjny polonez. Do tańca przygrywa prawdziwa orkiestra, a rodzice dbają o ciepły posiłek i łakocie. Sposobem na wyrażenie ciepłych uczuć może być zadedykowanie piosenki – dla uczniów, to często okazja do wyrażenia wdzięczności nauczycielom i rodzicom.  Taka impreza to okazja do wspaniałej wspólnej zabawy nauczycieli i wychowanków, dowód wielkiego potencjału energii - tak uczniów, jak i pedagogów. Tego dnia mało kto „podpiera ściany”!
Tradycją również naszej szkoły się stało, że w karnawale Rodzice, grono pedagogiczne i  młodzież naszej szkoły uczestniczy we wspólnie przygotowanej zabawie karnawałowej.
                    
14 lutego w Dzień Zakochanych działa niezwykła Walentynkowa Poczta, która pozwala anonimowo obdarzać się nawzajem wyrazami sympatii. Tego dnia aż roi się od czerwonych serduszek i innych rozmaitych gadżetów. 

8 marca - Dzień Kobiet, starszy brat Walentynek, jest uroczą zapowiedzią wiosny. Kwiaty, drobne upominki symbolizują sympatię i oddanie męskiej części gimnazjum wobec jego wszystkich pań. Odbywa się akademia przygotowywana wyłącznie przez panów, którzy w dowcipny i zabawny sposób chcą umilić ten dzień wszystkim paniom - zarówno tym po, jak i przed „18”.
                           W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny - 21 marca, co roku uczniowie klas trzecich rozpoczynają zmagania sportowe o Puchar Przechodni Dyrektora Publicznego Gimnazjum, w zmaganiach wspierają ich w formie dopingu pozostali uczniowie. W tym dniu również Samorząd Uczniowski przeprowadza konkurs wśród wszystkich uczniów na oryginalną postać, np. „Miss i Mister szkoły”, „Najbardziej zielony człowiek w szkole” i inne.

                          Maj w naszym gimnazjum, jak w każdej polskiej szkole, rozpoczyna się świętem ustanowienia Konstytucji 3 Maja. Podczas tradycyjnych szkolnych akademii przypominamy sobie o polskich bohaterach i reformatorach, którzy wiele lat temu udowodnili, że Polacy są prawdziwymi zwolennikami demokracji i obrońcami wolności. Uroczystości mają charakter historyczny i patriotyczny, a społeczność szkolna honoruje je, przychodząc do szkoły w galowych strojach. Ponownie składamy hołd naszym wielkim rodakom przy Gminnym Miejscu Pamięci Narodowej, zanosimy tam kwiaty i znicze, bierzemy udział w uroczystościach gminnych.

                         W czerwcu obchodzimy Światowy Dzień Dziecka. Dzień ten od wielu lat przysparza niezapomnianych emocji, mocnych sportowych wrażeń i daje niewątpliwy upust, nagromadzonej w roku szkolnym, młodzieńczej energii. Tradycyjnie stają naprzeciw siebie: drużyna siatkarska nauczycieli i drużyna siatkarska uczniów. Do stałych punktów programu należy też Uliczny Bieg Trzeźwości. To protest naszych gimnazjalistów przeciwko nałogom. Jego uczestnikom przyglądają się mieszkańcy, wyrażając swoje poparcie. Zmęczeni sportowcy, w oczekiwaniu na rozdanie nagród, mogą posilić się pieczonymi na grillu kiełbaskami.

                        Na początku czerwca odbywa się uroczyste Zakończenie Roku Sportowego. Stanowi ono podsumowanie sukcesów uczniów w zawodach sportowych rangi szkolnej, powiatowej i wojewódzkiej. W uroczystości udział biorą władze gminy, dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice i uczniowie.

                        Czerwiec to miesiąc wytężonej pracy na rzecz szkoły. Uczniowie, Grono Pedagogiczne, rodzice jednoczą swe wysiłki przy organizacji festynu środowiskowego, który wpisał się na stałe w kalendarz imprez gminnych. Tego dnia rozgrywane są różne konkurencje sportowe: mecze piłki nożnej, zawody w podnoszeniu ciężarów, przeciąganiu liny, rzutu lotkami do celu. Mogą w nich brać udział wszyscy mieszkańcy gminy. Gimnazjaliści prezentują swoje umiejętności podczas części artystycznej, koncertu, pokazów tanecznych. Podczas festynu czynna jest kawiarenka, gdzie można kupić pyszne, domowe ciasta, gofry, zapiekanki, grillowanie kiełbaski i kaszankę, słodycze i napoje. Dodatkową atrakcją jest „Wesoły Kiermasz”, z którego dochód przeznaczony jest na wypoczynek dla najuboższych uczniów. Od niedawna organizujemy również aukcję obrazów. Każda klasa prezentuje dzieło, w którego tworzeniu biorą udział wszyscy uczniowie.

Co roku festyn niesie za sobą inne przesłanie. W roku 2000 było to hasło ZDROWO ŻYJEMY- NIE PIJEMY, w 2001 - MÓJ SZCZĘŚLIWY DOM, 2002 - ŻYJ ZDROWO – KOLOROWO, 2003 - EUROPO, CÓŻEŚ TY ZA PANI?, 2004 - JAK TO DAWNIEJ W POLSCE BYWAŁO, 2005 - JAK TO DAWNIEJ W POLSCE BYWAŁO, 2006 - JEŚLI KOCHASZ, SPEŁNIAJĄ SIĘ MARZENIA, 2007 - KOBIETA DAREM DLA RODZINY I ŚWIATA, 2008 - UŚMIECH DZIECKA ZMIENIA ŚWIAT, 2009 - MASZ PRAWO, MASZ OBOWIĄZEK – MIEJ CZYSTE SERCE, BY TO ROZRÓŻNIAĆ! , 2010 – ( wyjątkowo na początku roku szkolnego) – PIĘKNIE ŻYĆ  ZNACZY KOCHAĆ.

W latach 2000-2005 festyn odbywał się na placu szkolnym, w latach następnych – na stadionie L.U.K.S. GOMUNICE.

                     Czerwiec to również miesiąc związany z postacią ks. Jana Twardowskiego . Do obchodów Dnia Patrona przygotowujemy się wcześniej poprzez organizację konkursów tematycznych. Święto to, z udziałem całej społeczności gimnazjum oraz zaproszonych gości: władz gminy, sponsorów, przyjaciół szkoły, kończy się spotkaniem poświęconym życiu i twórczości ks. Jana Twardowskiego.   

                     Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego to upragniona i najdłużej oczekiwana uroczystość w naszej szkole. Spełniają się wtedy słowa znanego poety: "Na świadectwach wzbici w radość odlatują uczniowie..." (J. Przyboś). Rozdanie świadectw ukończenia szkoły i promocja do następnej klasy wiążą się z nieposkromioną, spontaniczną, wielką radością. Tradycyjnie, świadectwa z wyróżnieniem wręcza Dyrektor szkoły podczas akademii na sali gimnastycznej. Pozostałe rozdawane są przez wychowawców w poszczególnych salach lekcyjnych. Uroczystość zakończenia roku szkolnego ma zawsze ten sam kształt. W części oficjalnej Dyrekcja szkoły ogłasza wyniki nauczania, sukcesy uczniów i nauczycieli, składa li gratulacje oraz przedstawia cenne wnioski do dalszej pracy. Przedstawiciele władz gminy oraz Rady Rodziców, dziękując i gratulując dyrekcji, składają tym samym serdeczne podziękowania i życzenia wszystkim pedagogom oraz wyrażają słowa uznania wychowankom szkoły. Część artystyczną tworzą recytacje, występy chóru i solistów. Ostatni dzień nauki w szkole, choć zawsze taki sam, za każdym razem jest niepowtarzalny, jedyny i najwspanialszy.

Do wieloletnich tradycji szkolnych należą wyjazdy krajoznawczo -  turystyczne, odbywające się corocznie w miesiącu czerwcu.  Byliśmy już w Stanicy Harcerskiej w Patykach (2000r.), w Krynicy Morskiej (2001r.), Władysławowie (2003r.), dwukrotnie w Dusznikach Zdroju (2004r. i 2007r.), w Rabce (2005r.), Białym Dunajcu (2008r.),Wiśle (2009r.) i Piechowicach (2010r.). W roku 2011 ponownie wybieramy się do Rabki, okrzykniętej mianem „Miasta Dzieci Świata”. W 2012 roku byliśmy w Zawoi w Beskidzie Żywieckim. W roku 2013 przebywaliśmy w Porębie Wielkiej - Koninki w Gorcach, a w 2014 w stolicy zimowej Polski w Zakopanem. W czerwcu 2015r wyjeżdżamy do miejscowości Murzasichle.

Tygodniowe ( majowe lub czerwcowe ) pobyty w różnych zakątkach kraju pozwalają uczniom odkrywać piękno naszej Ojczyzny. Dla gimnazjalistów to okazja do poznania siebie nawzajem, zacieśniania więzi, pogłębiania i zawiązywania nowych przyjaźni.

Zmieniony ( Poniedziałek, 12. Styczeń 2015 11:05 )  


Dzisiaj jest: Środa
16 Stycznia 2019
Imieniny obchodzą
Marcel, Waleriusz, Włodzimierz
Do końca roku zostało 350 dni.
Zodiak: Koziorożec

Nordic Walking

Bezpieczne wakacje

Nasze projekty

bezprzemocy2011-2012.jpg

zdjęcia losowe

P1190053.JPG

Noworoczne Turnieje w piłkę siatkową o Puchar Dyrektora PG Gomunice

Wyjazdy na mecze

mecz23.jpg

Jesteśmy aktywni

DSCN2270.JPG

Wycieczki rowerowe

Integracja środowiska

festyn2001d.jpg

Festyny Rodzinne

Zielone szkoły

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3799
mod_vvisit_counterWczoraj5624
mod_vvisit_counterOstatni tydzień24707
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień32277
mod_vvisit_counterTen miesiąc96093
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc382872
mod_vvisit_counterWszyscy15031258

Aktualnie: gości 123, 
botów 6 połączonych
Your IP: 100.24.46.10
 , 
Today: Sty 16, 2019

przyszlosc.jpg
certyfikat2013a.jpg
skanuj0003.jpg