Publiczne Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego

97 - 545 Gomunice, ul. Słowackiego 12, e-mail: gimnazjum-gomunice@wp.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Strona startowaLinkiKontaktGaleriaKronikaFilmyAktualnościSKEUKS KADETKlub EKGPogadajmyKoło fotograficzneDziennik internetowyEkopracowniaGazetka anglojęzycznaWypłyń na głębięCzas na zdrowie
Uwaga uczniowie !!!
  
   Środa, 13 września 2017r, Spacer nr1 Nordic Walking  "Poznajemy miejscowości Gminy Gomunice" 
   Piątek, 29 września 2017r, Spacer nr2 Nordic Walking "Poznajemy miejscowości Gminy Gomunice" 
   Środa, 22 listopada 2017r, Spacer nr3 Nordic Walking "Poznajemy miejscowości Gminy Gomunice"  (Gomunic - Fryszerka - Gomunice)
   Czwartek, 30 listopada 2017r, DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
   Piątek, 12 stycznia 2018r, ZABAWA NOWOROCZNA 
   Sobota - Niedziela, 20, 21 stycznia 2018r TURNIEJ NOWOROCZNY w PIŁKĘ SIATKOWĄ o PUCHAR DYREKTORA GIMNAZJUM 
   Piątek, 26 stycznia 2018r BAL GIMNAZJALNY 
   14 - 19 maja 2018r, Wyjazd na Zieloną Szkołę do miejscowości Orawka
Start | Wulkany i trzęsienia ziemi

Z kraju i ze świata

Wulkan Hakone

Email Drukuj PDF

Przebudzenie giganta możliwe po niemal tysiącu lat. Skala zniszczeń może być olbrzymia. Możliwa erupcja wulkanu Hakone.

 


 Japońska agencja meteorologiczna wezwała do ewakuacji mieszkańców okolic wulkanu Hakone na wyspie Honsiu. Od kilkunastu  dni obserwuje się jego wzmożoną aktywność. Sejsmografy odnotowały ponad tysiąc niewielkich wstrząsów. Z krateru wydobywają się kłęby gazów wulkanicznych. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 1170 roku.

Zmieniony ( Piątek, 08. Maj 2015 19:55 )
 

Tragedia w Nepalu

Email Drukuj PDF

Trzęsienie w Nepalu miało  magnitudę  7,8.  Taką wartość wyliczyli sejsmolodzy z odczytów na urządzeniach rejestrujących wstrząsy sejsmiczne w sobotę 25 kwietnia 2015 r. Zegary w Katmandu wskazywały wtedy 11:56. To trzęsienie ziemi było najsilniejsze ze wszystkich, jakie nawiedziły Nepal od ponad 80 lat. Dotknęło obszary gęsto zaludnione, w tym stolicę państwa. Epicentrum trzęsienia zlokalizowano 80 km na wschód od miasta Pokhara, w środkowej części kraju. W następstwie głównego wstrząsu przez kolejne dwie doby wystąpiło ponad czterdzieści słabszych wstrząsów wtórnych, wywołując powszechną panikę. Wstrząsy odczuł cały Nepal, ale też Bangladesz i Indie, gdzie dotarły do Kerali, odległej od epicentrum o 2200 kilometrów.

Lokalizacja trzęsienia ziemi wg Amerykańskiej Służby Geologicznej. Współrzędne geograficzne 28.147°N i 84.708°E, głębokość = 15,0 km. Źródło: USGS, http://earthquake.usgs.gov. Wszystko wskazuje na to, że za trzęsienie ziemi odpowiada uskok himalajski, stanowiący granicę płyt kontynentalnych euroazjatyckiej i indyjskiej. Płyty te zderzają się ze sobą, co w przeszłości doprowadziło do powstania Himalajów. Proces ten nadal trwa. Płyta indyjska przesuwa się na północ w tempie około 2 centymetrów na rok; z ogromną siłą napiera na płytę euroazjatycką i zanurza się pod nią (proces ten, zwany jest subdukcją). Powoduje to, że obszar na styku płyt zmniejsza się i może dochodzić tam do trzęsień ziemi. Po analizie wstępnych danych sejsmicznych brytyjski geolog z Uniwersytetu Cambridge James Jackson ustalił, że stolica Nepalu przesunęła się o około 3 m na północ. Zatem niewielka część Katmandu wsunęła się pod płytę euroazjatycką.

Mapa sejsmiczności w rejonie Nepalu – ukazuje lokalizację wcześniejszych trzęsień ziemi o magnitudzie 6 i większej. Żółta linia wyznacza przebieg granicy między płytami tektonicznymi. Źródło: BGS, http://www.earthquakes.bgs.ac.uk

Konsekwencją wstrząsów są ogromne straty w ludziach. Bilans sobotniego trzęsienia ziemi to już ponad 8 tys. ofiar śmiertelnych i ponad 14 tys. rannych. Nie wszyscy zostali odnalezieni. Premier Nepalu poinformował, że liczba zabitych na skutek trzęsienia ziemi może wzrosnąć do 10 tysięcy. Wstrząsy doprowadziły też do tragedii w Himalajach. W potężnej lawinie pod Mount Everestem zginęło co najmniej 18 osób, wiele innych zostało uwięzionych w namiotach. Lawina zeszła południową flanką.  W krajach sąsiadujących z Nepalem zginęło prawie 100 osób (dane z 29 kwietnia). Wstrząsy spowodowały ogromne zniszczenia. W gruzach, oprócz domów mieszkalnych, legły też cenne zabytki. W rejonie nawiedzonym przez kataklizm potrzebna jest natychmiastowa pomoc humanitarna.

Zmieniony ( Poniedziałek, 04. Maj 2015 10:00 )
 

Tragiczne trzęsienie ziemi w Nepalu

Email Drukuj PDF

 W Nepalu wprowadzono stan wyjątkowy, a władze tego kraju apelują o pomoc humanitarną! Wstrząs wystąpił w strefie na północny zachód od stolicy kraju-Katmandu- niedaleko granicy z Chinami. Był on też odczuwalny w Indiach, Pakistanie, Bangladeszu oraz okolicach Mount Everestu, gdzie wywołał kolejne lawiny. Już ponad 2,2 tys. ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Nepalu, w tym 18 wspinaczy zasypanych lawinami na Mount Evereście. W sobotę wstrząsy miały siłę prawie 8 stopni, a w niedzielę 6,7. Kataklizm dotknął tysiące osób. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Nepalu od ponad 81 lat! W Katmandu zawaliła się m.in. wieża z XIX wieku, która była ważną atrakcją turystyczną. W związku z tym, że Nepal jest krajem górzystym, a wiele miejscowości położonych jest w miejscach trudno dostępnych, informacje na temat ofiar i zniszczeń spływają do władz powoli. Służby sejsmologiczne ostrzegają, że to nie koniec wstrząsów wtórnych. W poprzednim trzęsieniu ziemi w Nepalu- 2011 rok- zginęło 11 osób.

Zmieniony ( Poniedziałek, 27. Kwiecień 2015 10:29 )
 

Wulkan Villarrica pręży muskuły

Email Drukuj PDF

ERUPCJA WULKANU VILLARRICA W CHILE!

W nocy z 2 na 3 marca 2015 doszło do potężnej, wybuchowej erupcji chilijskiego wulkanu Villarrica. Jest to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów Ameryki Południowej. Ogłoszono czerwony poziom alarmu i rozpoczęto ewakuacje ludności.

Pierwsze oznaki aktywności wulkanu Villarrica zaobserwowano już 14 lutego, kiedy z krateru została wyemitowana kolumna gazu i znacznie wzrósł poziom lawy.

Jak wynika z przekazów w sieciach społecznościowych erupcja wulkanu Villarrica była bardzo gwałtowna. Lawa wystrzeliwała setki metrów w górę. Teraz jednak wulkan jest już zupełnie spokojny, ale specjaliści ostrzegają, że to jeszcze nie koniec.

Zmieniony ( Środa, 11. Marzec 2015 08:36 )
 

Niespokojnie koło wulkanu Long Valley

Email Drukuj PDF

W rejonie kaldery superwulkanu Long Valley zanotowano dużą ilość trzęsień ziemi!

W lutym tego roku na terenie kaldery superwulkanu Long Valley we wschodniej Kalifornii odnotowano rekordową liczbę trzęsień ziemi. Liczba zjawisk sejsmicznych w ciągu miesiąca to aż 398 przypadków.

Long Valley to jeden z największych wulkanów na świecie. Znajduje się na terenie stanu Kalifornia, a jego kaldera ma wymiary 32 na 18 kilometrów czyli zajmuje powierzchnię prawie 600 km kwadratowych.

Większość wstrząsów miała magnitudy około 2,6 do 3,8 stopni, a ich głębokość wynosiła od 5 do 7 kilometrów. W pobliżu wulkanu Long Valley aktywność sejsmiczna występuje dość często. Niektórzy wulkanolodzy twierdzą, że notowane roje trzęsień ziemi to skutki przepływu magmy w głębi wulkanów, ale teoria ta nie została jeszcze potwierdzona.

Ostatni znaczący rój trzęsień ziemi miał tam miejsce w zeszłym roku w październiku. Poprzednio miało to miejsce w latach 1997/1998. Wtedy dochodziło do 2500 trzęsień ziemi tygodniowo. Superwulkan Long Valley to kolejne zagrożenie dla nękanej aktywnością sejsmiczną Kalifornii. Jego ostatnia erupcja miała tam miejsce ponad 760 tysięcy lat temu.

Zmieniony ( Środa, 11. Marzec 2015 08:35 )
 

Niespokojnie u wybrzeży USA

Email Drukuj PDF

    28 stycznia 2015r. u wybrzeża północnej Kalifornii nastąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7. Nie ma ofiar śmiertelnych ani większych szkód. Nie wystąpiły fale tsunami. Hipocentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem morskim na stosunkowo niewielkiej głębokości 17,2 km, w odległości 65 km na południowy zachód od miasta Eureka. Trzęsienie trwało zaledwie kilka sekund, ale było wyraźnie odczuwalne.Takie wstrząsy nie są niczym niezwykłym w Kalifornii, lecz występując na lądzie mogły spowodować duże straty …  Kalifornia położona jest w strefie aktywnej sejsmicznie, stanowi fragment Pacyficznego pierścienia ognia.

Zmieniony ( Sobota, 31. Styczeń 2015 10:24 )
 

Rumunia zagrożona silnym trzęsieniem ziemi!

Email Drukuj PDF

     Rumunia to piękny kraj leżący w południowo-wschodniej Europie. Jest narażona na trzęsienia ziemi! Źródłem aktywności sejsmicznej w tym rejonie są wypiętrzające się Karpaty. W niebezpieczeństwie jest głównie rejon Vrancea w południowo-wschodniej części państwa. Trzęsienia ziemi występujące w tamtej okolicy są kilka razy w miesiącu, ale nie mają dużej siły.24.01.2015r. doszło do wstrząsu o magnitudzie 4,7 stopni. Wstrząs był odczuwalny w Rumunii, jak i Mołdawii. Wcześniejsze, silne trzęsienia zanotowano października 2011 roku. Ostatni wzrost aktywności sejsmicznej w Rumunii daje podstawy do tego, aby spodziewać się trzęsienia ziemi. Gdy do niego dojdzie, będzie ono miało wpływ również na Mołdawię, jak i Ukrainę.

Zmieniony ( Sobota, 31. Styczeń 2015 10:26 )
 

Wulkan Colima też straszy

Email Drukuj PDF

WYBUCHŁ GROŹNY WULKAN!

 Colima- jeden z najbardziej aktywnych i niebezpiecznych wulkanów w Ameryce Środkowej. Wulkan leży w środkowym Meksyku, a w promieniu 40km od niego żyje ok. 300 tys. ludzi. 21 stycznia 2015 roku Colima dał o sobie znać po raz kolejny! Od 1585 roku odnotowano co najmniej 30 jego erupcji. Przedostatnia nastąpiła w latach 90. XX wieku.

Zmieniony ( Sobota, 31. Styczeń 2015 10:06 )
 

Uaktywnił się wulkan Soputan

Email Drukuj PDF

      23 stycznia 2015r. w północnej części Indonezji wybuchł wulkan Soputan. Z krateru wypływała gorąca rzeka lawy. Miejscowa ludność była spanikowana. Nad wulkanem unosił się wielki dym popiołów. Sięgał on około 4 tysięcy metrów i rozprzestrzeniał się w kierunku południowo-zachodnim. Mieszkańcy okolicznych wiosek zostali ewakuowani 6,5 km do miejsca erupcji. Władze ogłosiły  najwyższy poziom zagrożenia. Dwa wybuchy Soputan odnotowano 6 stycznia b.r.*, ale nie spodziewano się najgorszego. Od 14 stycznia wulkan ponownie zaczął wykazywać oznaki aktywności. Soputan jest jednym z 129 aktywnych wulkanów w Indonezji. Kraj położony jest na linii uskoków tektonicznych między Pacyfikiem i Oceanem Indyjskim, znanym jako Pacific Ring of Fire.

*b.r.-brak roku

Zmieniony ( Sobota, 31. Styczeń 2015 10:07 )
 
Strona 1 z 7


Dzisiaj jest: Środa
16 Stycznia 2019
Imieniny obchodzą
Marcel, Waleriusz, Włodzimierz
Do końca roku zostało 350 dni.
Zodiak: Koziorożec

Nordic Walking

Bezpieczne wakacje

Nasze projekty

bezprzemocy2011-2012.jpg

zdjęcia losowe

DSC04847.JPG

Noworoczne Turnieje w piłkę siatkową o Puchar Dyrektora PG Gomunice

Wyjazdy na mecze

DSCN2403.JPG

Jesteśmy aktywni

P1280889.JPG

Wycieczki rowerowe

Integracja środowiska

festyn2003e.jpg

Festyny Rodzinne

Zielone szkoły

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj3833
mod_vvisit_counterWczoraj5624
mod_vvisit_counterOstatni tydzień24741
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień32277
mod_vvisit_counterTen miesiąc96127
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc382872
mod_vvisit_counterWszyscy15031292

Aktualnie: gości 127, 
botów 4 połączonych
Your IP: 100.24.46.10
 , 
Today: Sty 16, 2019

skanuj0005.jpg
certyfikat2013a.jpg
skanuj0003.jpg